Талин, Естонија 14-15. јун 2018. године, 19.06.2018.

ГЕНЕРАЛНА СКУПШТИНА АЕАЈ – УДРУЖЕЊА ЕВРОПСКИХ УПРАВНИХ СУДИЈА И СЕМИНАР „СТАТУС СУДИЈА“

 

Вршилац функције председника Управног суда, судија Јелена Ивановић и саветник за међународну сарадњу Ивана Ковачевић боравиле су у студијској посети Естонији ради присуствовања Генералној скупштини АЕАЈ – Удружења европских управних судија од 14-15. јуна 2018. године. Удружење судија европских управних судова, основано 2000. године, има за циљ унапређење правне заштите лица пред огранима који врше јавна овлашћена у Европи и промовисање законитости правних аката, помажући на тај начин Европи да заједнички напредује у слободи и правди. Стога, Удружење АЕАЈ пружа подршку у проширењу знања о правној заштити у управној материји између судија управних судова у Европи и у ту сврху подразумева интензивну размену информација о релевантном законодавству и судској пракси, као и јачање положаја судија управних судова у Европи која заједнички напредује и промовисање професионалних интересовања судија управних судова на националном и европском нивоу.

Првог дана одржан је Семинар на тему „Статус судија“, поводом чега су учесници семинара имали предавања и дискусије на тему регулисања статуса судија у националним земљама, судовима, на нивоу Европске уније и Суду правде Европске уније, имунитету, дисциплинској одговорности али и о начину праћења примене међународних докумената попут Препорука CM/Rec (2010) 12 Комитета министара Савета Европе државама чланицама о судијама: независност, делотворност и одговорности и других. Такође, у склопу прве јутарње сесије предавање је одржао судија Општег суда у склопу Суда правде Европске уније предавање о правном, поретку Европске уније који посебно регулише статус судија, како националних судова, тако и судија Суда правде Европске уније, са посебним освртом на независности и делотворност судија. У оквиру друге сесије, судија Anu Uritam, потпредседник Естонског удружења судија говорила је о актуелним темама у вези са статусом и независношћу судија у Естонији, направивши општи приказ правних традиција и актуелне политичке ситуације у Естонији. Указала је на какве притиске и са каквим препрекама се суочавају судије Управног суда, али и у остатку редовног судства. Након тога, уследило је предавање судије Aija Brante, судије мВрховног суда Литваније о статусу судија у савременом друштву. Судија Brante је истовремено и члан Консултативног већа европских судија, радног тела Савета Европе, које прати стање и примену европских и међународних стандарда у области судства и даје препоруке и мишљења по питању статуса, независности и делотворности судија, уједначене примене права и других питања кооја су релеванта за владавину права. Први радни дан закључен је дискусијом на тему „Судство у Европи – на ивици?“, у оквиру које су судије из Савезне Републике Немачке и Пољске говорили о актуелним проблемима са којима се суочавају судије у тим државама. Посебно је указано на проблем мешања других грана власти у рад судстца у Пољској и притиске којима су судије изложене.

Другог радног дана у склопу јутарње сесије одржано је предавање „Четврта индустријска револуција: могућности и изазови“, у којима је указано да владавина права мора да држи корак са константним технолошким напретком. Након паузе за ручак, уследио је састанак Генералне скупштине АЕАЈ. Генералну скупштину отворила је председник Удружења судија европских управних судова (АЕАЈ), судија Едит Целер (Edith Zeller). Госпођа Целер представила је Извештај о реализованим активностима Удружења, предстојећи план активности за наредни период и друга питања од важности за рад Удружења. Том приликом председавајући радних група Удружења АЕАЈ представили су извештаје о спроведеним активностима у претходном периоду као и планиране активности у оквиру радних група за миграције и азил, пореско право и заштиту животне средине. Уследило је номиновање и предлагање за нових 5 чланова Управног одбора Удружења. Том приликом су за чланове Управног одбора изабране судија Едит Целер (Edith Zeller), судија Раша Рагулскит Марковијен (Rasa Ragulskyte – Markoviene), судија Холгер Бохман (Holger Böhmann), судија Еугенија Пападопулу (Eugenia Papadopoulou) и судија Андреј Кмецл (Andrej Kmecl). Поред поменутих активности Удружење АЕАЈ успоставило је сарадњу са Саветом Европе и Америчким Удружењем Адвоката, о чему су говорили чланови Удружења. Једна од тачака дневног реда била је разматрање захтева за пријем у чланство Удружења, како индивидуалних, тако и групних. Једногласно је донета одлука о пријему свих нових чланова у Удружење. Једна од тема за дискусију била је актуелна ситуација у вези управног судства у појединим земљама, као што су Турска, Пољска и многе друге земље. Свакако једна од забрињавајућих чињеница на коју Удружење често указује је и актуелна ситуација у Турској где је, према извештајима, велики број судија, адвоката и новинара и даље у притвору. Генерална скупштина је завршена представљањем Нацрта програма рада за 2019. годину и плана рада Радних група, са појединачним темама које ће у оквиру предстојећих радионица и семинара бити обрађене. Имајући у виду значај Удружења европских управних судова (АЕАЈ) од изузетног је значаја могућност упознавања са радом и праксом европских управних судова као и размена искуства и мишљења о релевантним питањима од значаја за управно судство.