СТРАЗБУР, ФРАНЦУСКА, 09.05.2017.

СТУДИЈСКА ПОСЕТА ДЕЛЕГАЦИЈЕ СУДИЈА УПРАВНОГ СУДА САВЕТУ ЕВРОПЕ И ЕВРОПСКОМ СУДУ ЗА ЉУДСКА ПРАВА У СТРАЗБУРУ

Делегација судија Управног суда у саставу, председник Управног суда судија Јелена Ивановић, судија Јадранка Ињац и судија Весна Лазаревић, боравиле су у студијској посети Савету Европе и Европском суду за људска права, која је одржана у Стразбуру, у периоду од 25-28. априла 2017. године, у организацији Регионалне школе за јавну управу (Respa). Делегацију судија, поред судија Управног суда Србије, чиниле су судије земаља чланица РЕСП-e.

 

Програм рада студијске посете био је веома садржајан и подељен по данима. Првог дана студијске посете делегација судија посетила је Савет Европе и присуствовала излагањима подељеним у четири сесије. Прву сесију водио је господин Гвозден Флего, бивши потпредседник Парламентарне скупштине Савета Европе, док је друга сесија била посвећена односу између Парламентарне скупштине Савета Европе и Европског суда за људска права. Након краће паузе, настављен је радни део скупа трећом сесијом о статусу и утицају Европске конвенције о људским правим у земљама Западног Балкана, a потом је уследила четврта сесија о принципима Европске конвенције о људским правима и утицају судске праксе Европског суда за људска права на национални правни систем, о чему је говорио професор др Драгољуб Поповић, бивши судија Европског суда за људска права. Други дан студијске посете био је резервисан за посету Европском суду за људска права у Стразбуру. Након поздравних обраћања, делегацији судија, обратили су се представници сектора за управљање предметима који су говорили о управи, методу рада и управљању предметима. Наставак радног дела водиле су судије Суда у Стразбуру из релевантних земаља чланица Регионалне школе за јавну управу (Respa) и то: судија Леди Бианку, изабран испред Албаније који је говорио о предметима азила, потом судија Небојша Вучинић,  изабран испред Црне Горе, који је говорио о високо безбедоносном затворском режиму у контексту Члана 3 Конвенције. Затим, судија Фарис Вехабовић, изабран испред Босне и Херцеговине имао је излагање о праву на слободне изборе, док је судија Ксенија Турковић изабрана испред Хрватске имала презентацију о правима деце. На крају другог дана посете о предметима пензија и инвалидском осигурању као и о радним споровима говорио је судија Бранко Лубарда, изабран испред Републике Србије.

           

 Програм рада студијске посете трећег дана био је подељен у четири сесије. Прва је била посвећена имовинским предметима у оквиру судске праксе Европског суда за људска права у Стразбуру, о чему је говорио професор др Драгољуб Поповић, бивши судија Европског суда за људска права. Другу сесију је водио Григори Диков, правни службеник у Одељењу за демократске институције и основна права Венецијанске комисије на тему извештаја и стандарда који се односе на управне судове. Након посматрања заседања Парламентарне скупштине Савета Европе настављен је рад трећом сесијом о стручном усавршавању на тему људских права за правне стручњаке познатији као HELP програм, о чему је говорила Ева Пастрана, руководилац  HELP сектора у оквиру Генералног сиректората за људска права и владавину права Савета Европе. Четврта сесија је имала за тему стандарде Савета Европе у области избора које је представио професор Танасије Маринковић са Правног факултета Универзитета у Београду. Завршни дан студијске посете био је фокусиран на тему у вези Европске комисије за ефикасност правосуђа (СЕРЕЈ) и примену политике, која има за циљ спречавање повреде права на правично суђење у разумном року о чему су говорили представници СЕРЕЈ-а. Након тога уследила је презентација на тему "Извршењe пресуда Европског суда за људска права у Стразбуру”, о чему је говорила г-ђа Катарина Недељковић, Руководилац Одсека за извршење пресуда Европског суда за људска права. Завршним обраћањима обележен је крај студијске посете.

 

Имајући у виду значај европских институција на највишем нивоу, посебно Савета Европе и Европског суда за људска права, од изузетног је значаја могућност упознавања са радом и праксом наведеног суда  као и  размена искуства и мишљења о релевантним питањима од значаја за управно судство.