19.06.2018.

GENERALNA SKUPŠTINA AEAJ – UDRUŽENJA EVROPSKIH UPRAVNIH SUDIJA I SEMINAR „STATUS SUDIJA“

 

Vršilac funkcije predsednika Upravnog suda, sudija Jelena Ivanović i savetnik za međunarodnu saradnju Ivana Kovačević boravile su u studijskoj poseti Estoniji radi prisustvovanja Generalnoj skupštini AEAJ – Udruženja evropskih upravnih sudija od 14-15. juna 2018. godine. Udruženje sudija evropskih upravnih sudova, osnovano 2000. godine, ima za cilj unapređenje pravne zaštite lica pred ogranima koji vrše javna ovlašćena u Evropi i promovisanje zakonitosti pravnih akata, pomažući na taj način Evropi da zajednički napreduje u slobodi i pravdi. Stoga, Udruženje AEAJ pruža podršku u proširenju znanja o pravnoj zaštiti u upravnoj materiji između sudija upravnih sudova u Evropi i u tu svrhu podrazumeva intenzivnu razmenu informacija o relevantnom zakonodavstvu i sudskoj praksi, kao i jačanje položaja sudija upravnih sudova u Evropi koja zajednički napreduje i promovisanje profesionalnih interesovanja sudija upravnih sudova na nacionalnom i evropskom nivou.

Prvog dana održan je Seminar na temu „Status sudija“, povodom čega su učesnici seminara imali predavanja i diskusije na temu regulisanja statusa sudija u nacionalnim zemljama, sudovima, na nivou Evropske unije i Sudu pravde Evropske unije, imunitetu, disciplinskoj odgovornosti ali i o načinu praćenja primene međunarodnih dokumenata poput Preporuka CM/Rec (2010) 12 Komiteta ministara Saveta Evrope državama članicama o sudijama: nezavisnost, delotvornost i odgovornosti i drugih. Takođe, u sklopu prve jutarnje sesije predavanje je održao sudija Opšteg suda u sklopu Suda pravde Evropske unije predavanje o pravnom, poretku Evropske unije koji posebno reguliše status sudija, kako nacionalnih sudova, tako i sudija Suda pravde Evropske unije, sa posebnim osvrtom na nezavisnosti i delotvornost sudija. U okviru druge sesije, sudija Anu Uritam, potpredsednik Estonskog udruženja sudija govorila je o aktuelnim temama u vezi sa statusom i nezavisnošću sudija u Estoniji, napravivši opšti prikaz pravnih tradicija i aktuelne političke situacije u Estoniji. Ukazala je na kakve pritiske i sa kakvim preprekama se suočavaju sudije Upravnog suda, ali i u ostatku redovnog sudstva. Nakon toga, usledilo je predavanje sudije Aija Brante, sudije mVrhovnog suda Litvanije o statusu sudija u savremenom društvu. Sudija Brante je istovremeno i član Konsultativnog veća evropskih sudija, radnog tela Saveta Evrope, koje prati stanje i primenu evropskih i međunarodnih standarda u oblasti sudstva i daje preporuke i mišljenja po pitanju statusa, nezavisnosti i delotvornosti sudija, ujednačene primene prava i drugih pitanja kooja su relevanta za vladavinu prava. Prvi radni dan zaključen je diskusijom na temu „Sudstvo u Evropi – na ivici?“, u okviru koje su sudije iz Savezne Republike Nemačke i Poljske govorili o aktuelnim problemima sa kojima se suočavaju sudije u tim državama. Posebno je ukazano na problem mešanja drugih grana vlasti u rad sudstca u Poljskoj i pritiske kojima su sudije izložene.

Drugog radnog dana u sklopu jutarnje sesije održano je predavanje „Četvrta industrijska revolucija: mogućnosti i izazovi“, u kojima je ukazano da vladavina prava mora da drži korak sa konstantnim tehnološkim napretkom. Nakon pauze za ručak, usledio je sastanak Generalne skupštine AEAJ. Generalnu skupštinu otvorila je predsednik Udruženja sudija evropskih upravnih sudova (AEAJ), sudija Edit Celer (Edith Zeller). Gospođa Celer predstavila je Izveštaj o realizovanim aktivnostima Udruženja, predstojeći plan aktivnosti za naredni period i druga pitanja od važnosti za rad Udruženja. Tom prilikom predsedavajući radnih grupa Udruženja AEAJ predstavili su izveštaje o sprovedenim aktivnostima u prethodnom periodu kao i planirane aktivnosti u okviru radnih grupa za migracije i azil, poresko pravo i zaštitu životne sredine. Usledilo je nominovanje i predlaganje za novih 5 članova Upravnog odbora Udruženja. Tom prilikom su za članove Upravnog odbora izabrane sudija Edit Celer (Edith Zeller), sudija Raša Ragulskit Markovijen (Rasa Ragulskyte – Markoviene), sudija Holger Bohman (Holger Böhmann), sudija Eugenija Papadopulu (Eugenia Papadopoulou) i sudija Andrej Kmecl (Andrej Kmecl). Pored pomenutih aktivnosti Udruženje AEAJ uspostavilo je saradnju sa Savetom Evrope i Američkim Udruženjem Advokata, o čemu su govorili članovi Udruženja. Jedna od tačaka dnevnog reda bila je razmatranje zahteva za prijem u članstvo Udruženja, kako individualnih, tako i grupnih. Jednoglasno je doneta odluka o prijemu svih novih članova u Udruženje. Jedna od tema za diskusiju bila je aktuelna situacija u vezi upravnog sudstva u pojedinim zemljama, kao što su Turska, Poljska i mnoge druge zemlje. Svakako jedna od zabrinjavajućih činjenica na koju Udruženje često ukazuje je i aktuelna situacija u Turskoj gde je, prema izveštajima, veliki broj sudija, advokata i novinara i dalje u pritvoru. Generalna skupština je završena predstavljanjem Nacrta programa rada za 2019. godinu i plana rada Radnih grupa, sa pojedinačnim temama koje će u okviru predstojećih radionica i seminara biti obrađene. Imajući u vidu značaj Udruženja evropskih upravnih sudova (AEAJ) od izuzetnog je značaja mogućnost upoznavanja sa radom i praksom evropskih upravnih sudova kao i razmena iskustva i mišljenja o relevantnim pitanjima od značaja za upravno sudstvo.