27.03.2017.

STUDIJSKA POSETA LJUBLJANI RADI PRISUSTVOVANJA SEMINARU NA TEMU: „PREKRŠAJNE SANKCIJE U EVROPSKOM PRAVU“

Predsednik Upravnog suda, sudija Jelena Ivanović i savetnik za međunarodnu saradnju Dragana Vasić boravile su u studijskoj poseti LJubljani u periodu od 23-24. marta 2017. godine i prisustvovale seminaru na temu: „Prekršajne sankcije u evropskom pravu“, u organizaciji Udruženja ACA-Europe i Vrhovnog suda Slovenije, uz podršku Evropske komisije. Organizator skupa je sačinio sažetak nacionalnih izveštaja u kome je dat prikaz sistema upravnog sudstva u navedenoj oblasti u zemljama članicama Udruženja ACA-Europe i koji je predstavljao radni materijal za diskusiju tokom seminara.

 

Na početku skupa, delegaciju sudija i predsednika sudova iz najviših vrhovnih sudova zemalja EU, pozdravili su predsednik Republike Slovenije, gospodin Borut Pahor, potom predsednik Vrhovnog suda Slovenije, sudija Damijan Florjančič i sudija Piet Hein Donner, potpredsednik Državnog saveta Holandije i predsedavajući Udruženja ACA-Europe. U nastavku radnog dela prvog dana seminara sudija Marko Ilešić, sudija Suda pravde EU govorio je o prekršajnim sankcijama u jurisprudenciji Suda pravde EU. Nakon kraće pauze, profesori sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Milanu, dr Francesco Goisis i dr Miriam Allena govorili su o prekršajnim sankcijama u jurisprudenciji Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu.

 

Drugog radnog dana seminara nastavljen je program rada izlaganjem gospodina Huberta Van Vliet-a, pravnog savetnika Evropske komisije, a potom je usledila diskusija na temu analize nacionalnih izveštaja, koju je predstavila g-đa Christine Mague, sudija Državnog saveta Francuske. Nakon kraće pauze nastavljena je diskusija o analizi nacionalnih izveštaja, o čemu su govorili gospodin Denis Delvax iz Državnog saveta Belgije i sudija Liesbeth Steendijk iz Državnog saveta Holandije. Nakon izlaganja učesnika, sudija Erik Kerševan, sudija Vrhovnog suda Slovenije sumirao je zaključke seminara i zahvalio se svim učesnicima na interaktivnom učešću u radu kao i odgovorima, koje su zemlje članice Udruženja ACA-Europe, dostavile organizatoru i na taj način pomogle da se napravi sveobuhvatan prikaz sudskih sitema evropskih zemalja u oblasti prekršajnih sankcija.

 

Imajući u vidu da je saradnja sa evropskim sudovima od ključnog značaja za razmenu mišljenja i sticanje novih znanja u relevantnim oblastima, učešće na skupovima u organizaciji navedenog Udruženja, na teme koje su od značaja za upravno sudstvo, neophodno je u cilju razmene iskustva i uporedne analize povodom predstojeće reforme upravnog sudstva u Republici Srbiji.