31.10.2012.

II STUDIJSKA POSETA SAVEZNOJ REPUBLICI NEMAČKOJ

STUDIJSKO PUTOVANJE DELEGACIJE SUDIJA UPRAVNOG SUDA U BERLIN I LAJPCIG
 


Projekat: “Upravni sudovi u Nemačkoj: praksa rada sudova i organizacija” – drugi deo sa radnim nazivom: „Upravni postupak u Nemačkoj“ ( sa materijalno – pravnim osvrtom na pravo zaštite konkurencije).


U periodu od 24. oktobra do 28. oktobra 2011. godine, u studijskoj poseti u Berlinu i Lajpcigu a na osnovu poziva Nemačke fondacije za međunarodnu pravnu saradnju (Deutsche Stiftung Für Internationale Rechtliche Zusammenarbeit - IRZ) boravila je delegacija sudija Upravnog suda u okviru drugog dela Projekta: “Upravni sudovi u Nemačkoj: praksa rada sudova i organizacija”  sa radnim nazivom : „Upravni postupak u Nemačkoj“ ( sa materijalno – pravnim osvrtom na pravo zaštite konkurencije).

Prvog dana posete Berlinu, sudije Upravnog suda su obišle nemački parlament (Bundestag), kojom prilikom je predstavnica Centra za prijem i kontrolu posetilaca zgrade Bundestaga upoznala delegaciju sudija Upravnog suda sa tokom izbornog procesa u Saveznoj Republici Nemačkoj.


25. oktobra 2011. godine, delegacija sudija iz Republike Srbije posetila je Savezno ministarstvo pravde u kome ih je savetnik ministra g-đa Aneta Beringer prvo upoznala sa nadležnošću Saveznog ministarstva pravde, a potom i sa organizacijom mreže sudova u Nemačkoj. Upravni sudovi u Nemačkoj sude u prvom stepenu, Viši upravni sudovi sude u drugom stepenu i treći stepen je Savezni upravni sud.


Nakon upoznavanja sa radom Saveznog ministarstva pravde u SR Nemačkoj, sudije Upravnog suda imale su stručne razgovore sa g-dinom dr Otom Malmanom, sudijom Saveznog upravnog suda u penziji, na temu Upravni postupak u Nemačkoj - Praktični značaj Evropske konvencije o ljudskim pravima za upravno sudsku praksu. Doktor Malman je upoznao delagaciju sudija iz Srbije da upravni sudovi u Nemačkoj, za razliku od upravnog sudstva u Srbiji, ne sude u oblasti poreza, carina, socijalnih davanja (koji su u nadležnosti specijalnih sudova u Nemačkoj iz tih oblasti), niti u sporovima zabrane monopolskog položaja (koji su u nadležnosti redovnih parničnih sudova).


Delegacija sudija iz Srbije je posetila Savezno ministarstvo privrede i tehnologije gde je dr Jan Štefan Riter održao stručni razgovor sa sudijama iz Srbije na temu zaštite konkurencije i prava potrošača u Nemačkoj sa osvrtom na materijalno –pravni okvir  zaštite konkurencije, i izložio „Pregled izvršenja prava zaštite konkurencije u Nemačkoj, uključeni organi, njihove nadležnosti, kooperacija, pravni put“.


26. oktobra 2011. godine, delagacija iz Srbije posetila je Prvostepeni upravni sud u Berlinu.  Nakon kratkog obraćanja predsednika suda sudije Erne Ksalter i  obilaska suda, delegacija sudija je imala priliku da se upozna sa organizacionom strukturom tog suda, godišnjim prilivom predmeta i osvrtom na broj nerešenih predmeta koji se prenose u kalendarsku sledeću godinu, tako je na pr. najstariji nerešen predmet iz 2003. godine.


U Saveznom ministarstvu pravde Nemačke sudije iz Srbije imale su stručni razgovor sa dr Gerdom Hajnrihom Kemperom, sudijom Saveznog upravnog suda u penziji. NJegovo izlaganje bilo je na temu upravni postupak u Nemačkoj i to odabrana pitanja u vezi upravnog procesnog prava posebno u vezi mogućnosti ubrzanja postupka i savladavanja velikog broja predmeta, pri čemu je između ostalog i istakao da na nivou cele države Nemačke postoji 1.462 sudija svih upravnih sudova i to na 80.000.000 stanovnika, a da se po sudiji otprilike primi 150 predmeta godišnje i toliko se i reši.


27. oktobra 2011. godine, sudije Upravnog suda posetile su Savezni upravni sud u Lajpcigu. Dobrodošlicu im je poželela predsednik suda g-đa Marion Ekerc-Hefer, kao i sudije Saveznog upravnog suda prof. dr Harold Derig i dr Rajner Štermer sudija istog suda, na temu Upravno sudski postupak u Nemačkoj – način rada i funkcionisanje Saveznog upravnog suda.


Nakon završene zvanične posete Saveznom upravnom sudu, sa gospođicom Nikol Šredel, menadžerom projekta Fondacije IRZ zaduženim za Srbiju,  vođeni su neformalni razgovori o pravnim oblastima koje su interesantne za buduću saradnju upravnih sudova u Nemačkoj i Upravnog suda Srbije. Zaključeno je da su najzanimljivije oblasti – upravni sporovi u oblasti restitucije, slobodnog pristupa informacijama od javnog značaja, zaštite podataka o ličnosti, kao i sporovi u oblasti radno-pravnog statusa državnih službenika, čiji broj sve više raste i u Nemačkoj i u Srbiji.