31.10.2012.

II СТУДИЈСКА ПОСЕТА САВЕЗНОЈ РЕПУБЛИЦИ НЕМАЧКОЈ

СТУДИЈСКО ПУТОВАЊЕ ДЕЛЕГАЦИЈЕ СУДИЈА УПРАВНОГ СУДА У БЕРЛИН И ЛАЈПЦИГ
 


Пројекат: “Управни судови у Немачкој: пракса рада судова и организација” – други део са радним називом: „Управни поступак у Немачкој“ ( са материјално – правним освртом на право заштите конкуренције).


У периоду од 24. октобра до 28. октобра 2011. године, у студијској посети у Берлину и Лајпцигу a на основу позива Немачкe фондацијe за међународну правну сарадњу (Deutsche Stiftung Für Internationale Rechtliche Zusammenarbeit - IRZ) боравила је делегација судија Управног суда у оквиру другог дела Пројекта: “Управни судови у Немачкој: пракса рада судова и организација”  са радним називом : „Управни поступак у Немачкој“ ( са материјално – правним освртом на право заштите конкуренције).

Првог дана посете Берлину, судије Управног суда су обишле немачки парламент (Bundestag), којом приликом је представница Центра за пријем и контролу посетилаца зграде Бундестага упознала делегацију судија Управног суда са током изборног процеса у Савезној Републици Немачкој.


25. октобра 2011. године, делегација судија из Републике Србије посетила је Савезно министарство правде у коме их је саветник министра г-ђа Анета Берингер прво упознала са надлежношћу Савезног министарства правде, а потом и са организацијом мреже судова у Немачкој. Управни судови у Немачкој суде у првом степену, Виши управни судови суде у другом степену и трећи степен је Савезни управни суд.


Након упознавања са радом Савезног министарства правде у СР Немачкој, судије Управног суда имале су стручне разговоре са г-дином др Отом Малманом, судијом Савезног управног суда у пензији, на тему Управни поступак у Немачкој - Практични значај Европске конвенције о људским правима за управно судску праксу. Доктор Малман је упознао делагацију судија из Србије да управни судови у Немачкој, за разлику од управног судства у Србији, не суде у области пореза, царина, социјалних давања (који су у надлежности специјалних судова у Немачкој из тих области), нити у споровима забране монополског положаја (који су у надлежности редовних парничних судова).


Делегација судија из Србије је посетила Савезно министарство привреде и технологије где је др Јан Штефан Ритер одржао стручни разговор са судијама из Србије на тему заштите конкуренције и права потрошача у Немачкој са освртом на материјално –правни оквир  заштите конкуренције, и изложио „Преглед извршења права заштите конкуренције у Немачкој, укључени органи, њихове надлежности, кооперација, правни пут“.


26. октобра 2011. године, делагација из Србије посетила је Првостепени управни суд у Берлину.  Након кратког обраћања председника суда судије Ерне Ксалтер и  обиласка суда, делегација судија је имала прилику да се упозна са организационом структуром тог суда, годишњим приливом предмета и освртом на број нерешених предмета који се преносе у календарску следећу годину, тако је на пр. најстарији нерешен предмет из 2003. године.


У Савезном министарству правде Немачке судије из Србије имале су стручни разговор са др Гердом Хајнрихом Кемпером, судијом Савезног управног суда у пензији. Његово излагање било је на тему управни поступак у Немачкој и то одабрана питања у вези управног процесног права посебно у вези могућности убрзања поступка и савладавања великог броја предмета, при чему је између осталог и истакао да на нивоу целе државе Немачке постоји 1.462 судија свих управних судова и то на 80.000.000 становника, а да се по судији отприлике прими 150 предмета годишње и толико се и реши.


27. октобра 2011. године, судије Управног суда посетиле су Савезни управни суд у Лајпцигу. Добродошлицу им је пожелела председник суда г-ђа Марион Екерц-Хефер, као и судије Савезног управног суда проф. др Харолд Дериг и др Рајнер Штермер судија истог суда, на тему Управно судски поступак у Немачкој – начин рада и функционисање Савезног управног суда.


Након завршене званичне посете Савезном управном суду, са госпођицом Никол Шредел, менаџером пројекта Фондације ИРЗ задуженим за Србију,  вођени су неформални разговори о правним областима које су интересантне за будућу сарадњу управних судова у Немачкој и Управног суда Србије. Закључено је да су најзанимљивије области – управни спорови у области реституције, слободног приступа информацијама од јавног значаја, заштите података о личности, као и спорови у области радно-правног статуса државних службеника, чији број све више расте и у Немачкој и у Србији.